Skąd czerpię wiedzę o IT

Witam w swoim drugim wpisie na blogu prowadzonym w ramach konkursu “Daj się poznać 2017”. Na wstępie muszę zaznaczyć, że już na samym oczątku zawaliłem sprawę, robiąc pomyłkę w linku do mojego kanału RSS w moim profilu uczestnika, o czym zdałem sobie sprawę dopiero po publikacji pierwszego wpisu. To spowodowało, że mojego wpisu zabrakło w konkursowym RSS. Teraz jest już wszystko w porządku, i ten wpis najprawdopodobniej się tam pojawi. A więc, jeśli jesteś tutaj dzięki konkursowemu RSS, i nie było Ci dane zapoznać się z moim pierwszym wpisem to gorąco zachęcam do nadrobienia.

Ponieważ konkurs wymaga dwóch wpisów tygodniowo, jednego o rozwijanym projekcie, a drugiego o tematyce związanej z IT, będę się starał, aby wpisy ukazywały się regularnie tzn. w poniedziałek wpis o projekcie (bo na weekendzie jest czas aby tyle nakodować, żeby w poniedziałek było o czym napisać Uśmiech )i w piątek na temat związany z IT (bo piątek to weekendu początek, więc najszybciej zbiera się na przemyślenia). Ponieważ dziś jest piątek, ukazuje się wpis o tematyce związanej z IT.

A więc, tutaj spróbuję przedstawić skąd czerpię wiedzę o IT, czyli napiszę o osobach oraz kanałach na Youtube, dzięki którym jestem na bieżąco z nowinkami, i dowiaduję się sporo ciekawych rzeczy na podstawie ich przemyśleń. Koniec wstępu, czas na część właściwą.

1. Maciej Aniserowicz

Oczywiście ta osoba musiała się obowiązkowo znaleźć w tym zestawieniu, jest to organizator konkursu, i gdyby nie On, nie założyłbym bloga Uśmiech. Prowadzi on bloga devstyle.pl, ma swój kanał na youtube, oraz stronę na Facebooku. Jest to osoba która pracowała pewien czas na pełny etat, teraz zajmuje się prowadzeniem szkoleń, jest prelegentem na różnych wydarzeniach w całej Polsce, i dodatkowo udziela się w internecie m.in organizując takie inicjatywy jak ten konkurs. Prowadzi podcast DevTalk w którym rozmawia na ciekawe tematy z innymi. Na jego kanale można znaleźć odcinki DevTalka, nagrania z wystąpień, a ostatnio zaczęły się pojawiać codzienne vlogi w których znajduje się wiele pomocnych odpowiedzi na pytania często zadawane przez początkujących programistów. Cechą charakterystyczną Macieja jest to, że na swoich vlogach często nagrywa na tle cmentarza, i widać, że niewątpliwie są to jego klimaty Uśmiech.

2. Mateusz Kupilas (JavaDevMatt)

Jest to osoba, która została kiedyś zaproszona przez Macieja Aniserowicza na jeden z odcinków podcasta DevTalk, w którym Maciej i Mateusz rozmawiali o Junior Developerach. Mateusz ma swój blog, oraz kanał na youtube,  pracował jako programista, wyjechał na emigrację, dlatego też jedna z serii na jego kanale, to po prostu “Programista na emigracji”. Jego filmy znaleźć można również na kanale VideoPoint, opowiada tam o wszystkich aspektach związanych z karierą programisty, począwszy od rozmowy rekrutacyjnej przez wszystkie aspekty związane z pracą na etacie jak i pracą jako freelancer. Z kolei na swoim kanale zasłynął z bardzo dobrych tutoriali o LibGDX, ma również filmy w których dobrze wyjaśnia wzorce projektowe, oraz wiele fillmów na których również odpowiada na pytania często zadawane przez początkujących, i związane z karierą programisty. Specjalnie dla takich osób wydał e-booka, w którym jak sam mówi, zebrane jest wszystko to, o czym mówi na swoich filmach. Ostatnią jego inicjatywą są “Twórcy niezależni”. Jest to seria filmów, w których Mateusz promuje ciekawe projekty nadsyłane mu przez różne osoby, i promuje je na swoim kanale.

3. Jakub Mrugalski (unknow)

Jest to osoba bardzo wszechstronna. Ma swój kanał na youtube, stronę internetową, Facebooka, i kilka innych (linki na stronie internetowej). Na swoim kanale na Youtube ma wiele ciekawej treści. M.in kurs programowania w PHP, kurs posługiwania się Linuksem, Kurs języka SQL od podstawowych aż po skomplikowane, wiele filmów na temat bezpieczeństwa np. opis ataków na aplikacje webowe, od tych najprostszych typu SQL injection aż po bardziej skomplikowane, nagrania swoich prelekcji, filmy z przemyśleniami, oraz te skierowane do początkujących programistów. Prowadzi również ciekawe inicjatywy takie jak np. UW-Shell, czyli darmowy dostęp do konta shellowego, dawniej wyłącznie w celach edukacyjnych bez możliwości stawiania jakichkolwiek usług. Projekt został ostatnio wznowiony,  przeniesiono go na inny serwer, i teraz możliwe jest posiadanie portów otwartych na świat. Należy zaznaczyć, że projekt nie przynosi mu zysków, a wręcz przeciwnie, generuje straty. Mimo to, Jakub nadal go prowadzi po to aby dać innym narzędzie do realizacji prostych pomysłów. Ma również gry z serii HackMe. Są to zadania w przeglądarce internetowej, w większości polegające na odgadnięciu hasła chroniącego dostępu do kolejnej rundy. Skala trudności rośnie od trywialnej (hasło ukryte w źródle strony) poprzez kombinacje z JavaScriptem aż do poziomów w których trzeba dobrze pogłówkować aby zdobyć hasło.

4. Warsaw JUG

Warsaw JUG jest to kanał na Youtube na którym są nagrania z prelekcji organizowanych na jednej z Warszawskich uczelni. Są one bardzo wartościowe, ponieważ często zapraszane są osoby, z długim stażem pracy w ciekawych firmach i projektach. Przedstawiają różne aspekty swojej pracy, oraz prezentują ciekawe frameworki, rozwiązania problemów, omawiają zagadnienia przydające się w pracy. Tutaj nie ma co wiele pisać, trzeba po prostu zobaczyć Uśmiech.

Jak zwykle gratuluję tym którzy dotrwali do końca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s